44.Suretu Ed Duhan 

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

 

1. Ha, Mimė. 

2. Pasha librin sqarues (tė sė drejtės nga e kota)! 

3. Ne e zbritėm ate nė njė natė tė bekuar (nė natėn e begatshme tė kadrit). Ne dėshiruam t’u tėrheqim vėrejtjen,e njerėzit tė jenė tė gatshėm. 

4. Nė atė (natė) zgjidhet ēdo ēshtje nė mėnyrė tė prerė. 

5. Urdhėr i pėrcaktuar nga Vetė Ne. S’ka dyshim se Ne dėrguam tė dėrguar. 

6. (E zbeitėm) Nga Mėshira e Zotit tėnd; Ai ėshtė dėgjuesi, i dijshmi. 

7. Zoti i qiejve e i tokės dhe ēka ka ndėrmjet tyre, nėse jeni tė bindur. 

8. Nuk ka Zot tjetėr, vetėm Ai qė jep jetė dhe vdekje, Zoti juaj dhe Zoti i prindėrve tuaj tė lashtė. 

9. Por jo, ata (idhujtarėt) janė nė dyshim, janė duke luajtur. 

10. Ti pra, prite ditėn kur qielli sjell njė tym konkret. 

11. Ai (tymi) i pėrfdhinė njerėzit. Ky ėshtė njė ndėshkim i mundimshėm. 

12. (Ata thonė) Zoti ynė, largoje prej nesh dėnimin, ne do tė besojmė. 

13. Prej nga atyre ajo kėshillė (ai mėsim), kur atyre u pat ardhur pejgamber me argument (e nuk besuan)? 

14. Po ia kthyen shpinėn atij (pejgamberit) dhe thanė: “I mėsuar prej dikujt, i ēmendur”. 

15. Ne do t’ua largojmė dėnimin pėr pak kohė, por ju do t’i ktheheni kotėsisė. 

16. (Pėrkujto) Ditėn kur do t’i kapim me atė rrėmbimin Tonė tė fuqishėm e do t’u hakmerremi. 

17. Ne pėrpara tyre e vumė nė sprovė popullin e faraonit, dhe i pat ardhur i dėrguar i ndershėm. 

18. (U pat thėnė): “Tė m’i dorėzoni robėrit e All-llahut, unė sjell argument tė sigurt. 

19. E mos bėni mendjemadhėsi ndaj All-llahut, unė sjell argument tė sigurt. 

20. Unė i jam mbėshtetur Zotit tim dhe Zotit tuaj nga (Kėrcėnimi) qė tė mė gurėzoni (mė mbytni). 

21. E nėse nuk mė besoni atėherė hiqnu meje (mė lini tė lirė)!” 

22. E thirri Zotin e vet: “Kėta janė popull kriminelė”. 

23. (Ne i thamė) Tėrhiqu me robėrit e Mi natėn, se do tė jeni tė ndjekur. 

24. Dhe lėre detin ashtu tė qetė (tė hapur) se ata janė ushtri qė do tė pėrmbytet. 

25. Sa kopshte e kroje kanė lėnė! 

26. Edhe ara tė mbjella e vende tė bukura. 

27. dhe sa tė mira qė i kanė pėrjetuar. 

28. Ja, ashtu atė ua lėmė nė trashėgim njė populli tjetėr. 

29. Prė ta nuk qajtėn as qielli e as toka dhe atyre nuk iu dha afat. 

30. Ndėrsa Ne i shpėtuam beni israilėt prej vuajtjeve nėnqmuese, 

31. Prej faraonit. Vėrtet ai ishte mizor i pakufishėm. 

32. Ne i patėm zgjedhur ata (besimtarėt e beni israilėve) me vetėdije ndėr njerėzit e asaj kohe. 

33. Dhe u dhamė argumente (mrekulli) nė tė cilat patėn pėrvojė tė qartė. 

34. E kėta (populli yt) me siguri do tė thonė: 

35. “S’ka tjetėr, vetėm ajo vdekja jonė e parė dhe ne nuk do tė ringjallemi! 

36. Nėse jeni tė vėrtetė ēka thoni (u thonė Muhammedit e besimtarėve), na sillni pra (nė jetė) etėrit tanė (tė vdekur)! 

37. A janė ata (idhujtarėt) mė tė fortė, apo populli i Tubeit dhe ata qė ishin pėrpara tyre. Ne ata i zhdukėm, sepse ishin kriminelė. 

38. Ne nuk krijuam qiejt e tokėn dhe ēka ndėrmjet tyre, pa njė qėllim. 

39. Por, Ne i krijuam tė dyja me qėllim tė caktuar, mirėpo shumica e tyre nuk dinė. 

40. S’ka dyshim se dita e kijametit ku kryhet gjykimi, ėshtė e caktim i tė gjithė atyre. 

41. Nė atė ditė nuk bėn dobi asgjė miku pėr mikun, e as nuk mund tė ndihmohen. 

42. Pėrjashtim bėn ai qė e mėshiron All-llahu, se Ai ėshtė ngadhnjyesi, i mėshirshmi. 

43. Ështė e vėrtetė se pema e Zekumit, 

44. Do tė jetė ushqim i mėkatarėve. 

45. vlon si katran (si pezhgeja) nė barqet. 

46. Ashtu si vlon uji i valė. 

47. (U thuhet engjėjve pėr mėkatarin) Rrėmbene e grahne ne mes tė Xhehennemit. 

48. Dhe hudhni mbi kokėn e tij ujin e valė e shtonja mundimin. 

49. (I thuhet): Shijoje! se ti je ai forti, i autoritetshmi. 

50. E ky ėshtė ai (dėnimi) pėr tė cilin dyshonit. 

51. Vėrtet, ata qė i patėn frikė Zotit, janė nė vende tė qeta. 

52. Janė nė Xhennete e nė burime qė rrjedhin. 

53. Veshin petka nga mėndafshi e kadifeja, ulur ballė pėr ballė. 

54. Ja kėshtu, edhe e martojmė mė bardhoshe symėdha (me hyrija). 

55. aty kėrkojnė t’u sillen ēdo lloj peme dhe atyjanė tė sigurt. 

56. Aty nuk do tė pėrjetojnė vdekjen, pėrveē asaj tė parės nė dynja. Ata i shpėtoi (All-llahu) prej vuajtjeve tė Xhehennemit. 

57. (Ato tė mira) Janė dhuratė nga Zoti yt,e ai ėshtė shpėtim i madh. 

58. Ne ua bėmė tė lehtė atė (Kur’anin) nė gjuhėn tėnde ashtu qė ata tė marin mėsim. 

59. (Meqė nuk po marrim mėsim) Ti pra, prit se edhe ata janė duke pritur.