55.Suretu Er Rrahman 

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

 

1. Rrahmani - Mėshiruesi (Zoti ynė), 

2. Ai ia mėsoi Kur’anin 

3. E krijoi njeriun. 

4. Ia mėsoi atij tė folurit (tė shprehurit tė shqiptuarit). 

5. Dielli dhe hėna udhėtojnė sipas njė pėrcaktimi tė saktė. 

6. Edhe yjet dhe bimėt i bėjnė pėrulje (dėshirės sė Rrahmanit). 

7. Ai e ngriti qiellin dhe Ai vuri drejtėsinė. 

8. Qė tė mos kaloni kufirin nė drejtėsi. 

9. Edhe ju mbani me drejtėsi peshojėn, e mos leni mangu nė peshojė! 

10. Ai edhe tokėn e bėri tė shtrirė pėr krijesat. 

11. Nė tė ka pemė tė llojllojta, ka edhe hurma ma shporta tė mbėshtjella. 

12. Edhe drithi me kashtėn e tij edhe bimėt aromatike (ose ushqyese). 

13. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerėz dhe ju o xhinė)? 

14. Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (enė balte) e pjekur. 

15. Dhe Ai krijoi xhinėt nga flaka (pa tym0 e zjarrit. 

16. E , cilėn begati tė Zotit tuaj e mohoni? 

17. Zot i dy lindeve dhe Zot i dy perėndimeve. 

18. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj e mohoni. 

19. Ai e lejoi dy detet tė puqen ndėrmjet vete. 

20. Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengues qė ata tė dy nuk kapėrcejnė. 

21. E,cilė tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

22. Prej atyre tė dyve nxirren margaritarė e diamantė. 

23. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

24. Dhe tė Atij janė anijet lundruese tė ngritura lart si kodra nė det. 

25. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

26. ēdo gjė qė ėshtė nė tė (nė tokė) ėshtė zhdukur. 

27. E dotė mbetet vetėm Zoti yt qė ėshtė i madhėruar e i nderuar! 

28. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

29. (Ai mbetet) Atij i drejtohen me lutje kush ėshtė nė qiej e nė tokė dhe Ai nė ēdo moment ėshtė i angazhuar nė ēėshtje tė reja (falė mėkate, largon brengosje, jep jetė, jep vdekje, krijon gjendje, zhduk tėtjera etj. ). 

30. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

31. Ne do tė merremi me (llogarinė pėr ju) ju , o ju dy tė rėndėsishmit (njerėz dhe xhinė). 

32. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė. 

34. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

35. Juve dy grumbujve u derdhet pėrmbi flakė zjarri dhe do t’uderdhen rem i shkrirė e nuk do tė keni mundėsi tė mbroheni. 

36. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

37. E kur tė ēahet qielli e bėhet si vaji i shkrirė. 

38. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

39. Atė ditė nuk pyetet pėr mėkatin e tij, as njeriu as xhini. 

40. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohonni? 

41. Kriminelėt njhen me tiparet e tyre, andaj me rrėmbim kapen pėr flok dhe pėr kėmbėt e tyre. 

42. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj poe mohoni? 

43. Ja, ky ėshtė Xhehennemi, tė cilin kriminelėt e mohonin. 

44. Ata do tė sillen vėrdallė ndėrmjet atij (zjarrit) dhe ujit tė valė deri nė kulminacion. 

45. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e Mohoni? 

46. E, pėr atė qė i pat frikė paraqitjes para Zotit tė vet, janė dyXhennete. 

47. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

48. (Xhennete) plot degė me gjethe e pemė. 

49. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

50. Nė ata tė dy janė dy kroje qė rrjedhin. 

51. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

52. Nė ata tė dy, prej tė gjtitha pemėve ka nga dy lloje. 

53. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

54. Tė mbėshtėetur nė kolltukė qė i kanė mbulesat e kadifesė, dhe pemėt e atyre dy Xhenneteve janė krejt afėr. 

55. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e Mohoni? 

56. Aty janė ato qė pėrqėndrojnė shikimet e tyre (vetėm nė burrat e vet) e qė nuk i ka prekur kush para tyre, as njerėz, as xhin. 

57. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

58. Ato janė si xhevahiri e diamanti (tė kuqrremta nė tė bardhė0

59. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

60. A mund tė jetė shpėrblimi i veprės sė mirė diē tjetėr, pos tė sė mirės! 

61. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

62. E nėn ato dy (Xhennete) janė edhe dy Xhennete. 

63. Po cilėn tė mirė nga tė mirat e Zotit tuaj po e mohoni? 

64. Nga gjelbėrimi i shumtė duken tė mbyllura nė tė zi. 

65. E, cilėn nga tė mirat e Zotit tuaj po e mohoni? 

66. Aty janė dy burime qė gjithnjė gurgullojnė. 

67. E, cilėn tė mirė tė Zoti tuaj po e mohoni? 

68. Aty, nė ata tė dy, ka hurma dhe shegė. 

69. E cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

70. Ato janė hyri qė e kufizojnė ndejėn vetėm nė shtėpinė (tėnde). 

73. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

74. Ato nuk i ka prekur kush para tyre, as njeriu as xhini. 

75. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

76. Aty rrinė tė mbėshtetura nė mbėshtetėse tė gjelbra e shtroja tė bukura. 

77. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? 

78. I lartėsuar ėshtė emri i Zotit tėnd, tė madhėruar e tė nderuar!