73.Suretu El Muzemmil 

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

 

1. O ti i mbėshtjellė! 

2. Ngrihu pėr falje natėn, pėrveē njė pjese tė vogėl tė saj. 

3. Gjysmėn e saj ose diē mė pak se gjysmėn. 

4. Ose shto diē prej saj dhe Kur’anin lexoje me vėmendje. 

5. Ne do tė shpallim ty fjalė tė rėndė (tė madhe). 

6. E s’ka dyshim se akiviteti i natės ėshtė fuqizues dhe fjlė mė e qartė. 

7. Vėrtet, Ti gjatė ditės ke angazhim tė gjatė (tė madh). 

8. Po ti pėrmende Zotin tėnd dhe plotėsisht pėrkushtoju Atij! 

9. Zot i lindjes dhe i perėndimit, nuk ka zot tjetėr vetėm Ai, pra Atė merrė pėr mbėshtetje. 

10. Dhe kij durim ndaj asaj qė tė thonė dhe largohu atyre i matur. 

11. Dhe mė lė Mua pėr ata gėnjeshtarėt pasanikė, dhe jepu atyre pak afat. 

12. Se me tė vėrtetė te Ne ka pranga e zjarr. 

13. Edhe ushqim qė nuk gėlltitet edhe dėnim tė dhembshėm. 

14. Atė ditė kur toka e kodrat tė dridhen, e kodrat bėhen rėrė rrėshqitėse. 

15. Ne dėrguam te ju tė dėrguar qė dėshmon kundėr jush, ashtu siē patėm dėrguar edhe te faraoni tė dėrguar. 

16. E faraoni e kundėrshtoi tė dėrguarin, andaj Ne i dhamė atij njė dėnim tė rėndė. 

17. Nėse ju mohoni, si do tė mbroheni nė njė ditė qė fėmijėt do t’i bėjė pleq? 

18. Atė ditė qielli do tė ēahet dhe premtimi i Tij do tė realizohet. 

19. Kėto janė njė pėrkujtim qortues, e kush do, ai e zgjedh rrugėn pėr te Zoti i vet. 

20. Zoti yt e di se ti dhe njė grup i atyre qė janė me ty, kaloni nė adhurim mė pak se dy tė tretat e natės ose gjysmėn e saj a njė tė tretėn e saj. All-llahu e di gjatėsinė e natės dhe tė ditės dhe Ai e diti qė ju nuk do mund t’i pėrmbaheni asaj, andaj u lehtėsoi juve, pra falnu duke lexuar Kur’an sa t’ju vijė mė lehtė prej namazit. Ai e diti se nga ju do tė ketė tė sėmurė dhe tė tjerėt qė gjallėrojnė nėpėr tokė dke kėrkuar nga begatitė e All-llahut, e dhe tė tjerė qė luftojnė nė rrugėn e All-llahut, pra falnu dhe lexoni sa tė jetė mė lehtė pėr tij dhe kryene me rregull faljen, jepne zeqatin, huazoni (jepni sadaka) pėr hir tė All-llahut hua tė mirė, se ēka tė pėrgatitni pėr veten tuaj prej tė mirave, atė do ta gjeni te All-llahu edhe mė tė mirė, dhe shpėrblim mė tė madh, e kėrkoni falje prej All-llahut, se All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues!