74.Suretu El Mudeththir 

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

 

1. O ti i mbuluar! 

2. Ngrihu dhe tėrhiqu vėrejtjen (duke i thirrur). 

3. Dhe madhėroje Zotin tėnd! 

4. Dhe rrobat tua pastroji! 

5. Dhe tė keqės sė ndyrė largohu! 

6. Dhe mos u mburr me atė qė jep e tė duket shumė! 

7. Dhe pėr hir tė Zotit tėnd duro! 

8. E,kur tė fryhet nė Sur, 

9. Atėherė ajo ėshtė ditė e vėshtirė. 

10. Pėr jobesimtarėt ėshtė jo e lehtė. 

11. Ti, mė le Mua dhe atė qė e krijova tė vetmuar. 

12. Dhe bėra kėtė pasuri tė madhe. 

13. E bėra edhe me djem qė i ka me vete. 

14. Dhe Unė i lash nė disponim tė gjitha mundėsitė. 

15. E ai lakmon qė t’i shtoj edhe mė tepėr. 

16. E jo, se ai vėrtet ishte mohues i fakteve tona! 

17. Atė do ta ndrydhi me njė dėnim tė rėndė e tė padurueshėm. 

18. Pse ai shumė mendonte, radhitte e pėrgatiste (pėr Kur’anin). 

19. Qoftė i shkatėrruar, po si pėrceptonte? 

20. Prapė qoftė i shkatėrruar, po si pėrceptonte? 

21. Ai sėrish thellohej nė mendime. 

22. Pastaj mrrolej dhe bėhej edhe i vrazhdė. 

23. Pastaj ktheu shpinėn me mendjemadhėsi. 

24. E tha: “Ky (Kur’ani) nuk ėshtė tjetėr, vetėm se magji qė pėrcillet prej tė tjerėve. 

25. Ky nuk ėshtė tjetėr, pėrveē fjalė njerėzish!” 

26. E Unė atė do ta hedhė nė Sekar! 

27. E, ku e di ti se ēka ėshtė Sekar? 

28. Ai nuk lė send tė mbetet pa e djegur. 

29. Ai ėshtė qė ua prish dhe ua nxin lėkurat. 

30. Mbikėqyrės mbi tė janė nėntėmbėdhjetė. 

31. E mbiqėkyrės tė zjarrit, Ne nuk bėjmė tjetėr, pėrveē engjėjve dhe numrin e tyre (tė pėrmendur nė Kur’an) nuk e bėmė pėr tjetėr, por vetėm si sprovė pėr ata qė nuk besuan, e qė tė binden ata qė u ėshtė dhėnė libri, e atyre qė besuan t’u shtohet besimi, e atyre qė u ėshtė dhėmė libri dhe besimtarėt tė mos kenė dyshim, dhe ata qė zemrat i kanė tė sėmura dhe jobesimtarėt tė thonė: “ēka dashti All-llahu me kėtė shembull?” Ja ashtu, All-llahu e lė tė humbur atė qė do, e ushtrinė e Zotit tėnd nuk e di kush pos Atij, e ai (Sekari), nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrkujtim pėr njerėz. 

32. Jo, nuk ėshtė ashtu, Pasha hėnėn! 

33. Edhe natėn kur tėrhiqet! 

34. Edhe agimin kur agon! 

35. S’ka dyshim se ai (Sekari) ėshtė njė nga belatė mė tė mėdha. 

36. Ështė vėrejtje pėr njerėz! 

37. Pėr atė nga mesi juaj qė dėshiron tė pėrparojė (nė tė mira) apo tė ngecė. 

38. Secili njeri ėshtė pengė i veprės sė vet. 

39. Pėrveē atyre tė djathtėve. 

40. Qė janė nė Xhennete e i bėjnė pyetje njėri-tjetrit, 

41. Pėrkitazi me kriminelėt (e u thonė): 

42. “ēka u solli juve nė Sekar?” 

43. Ata thonė: “Nuk kemi qenė prej atyre qė faleshin ( qė bėnin namaz); 

44. Nuk kemi qenė qė ushqyenim tė varfėrit; 

45. Dhe kemi qenė qė pėrziheshim me tė tjerėt nė punė tė kota

46. Dhe kemi qenė qė nuk e besonim ditėn e gjykimit. 

47. Derisa na erdhi e vėrteta (vdekja)!” 

48. E tanimė, atyre nuk u bėn dobi ndėrmjetėsimi i ndėrmjetėsuesve, 

49. Po ēka kishin ata qė largohesin prej kėshillės (Kur’ait)? 

50. Ata ishin si gomarė tė trembur (tė egėr). 

51. Qė ikin prej luanit (ose prej gjahtarit). 

52. Veē kėsaj, secili prej tyre dėshironte t’i jepej libėr i posaēėm (i hapėt, i qartė). 

53. E jo! Por ata janė qė nuk frikėsohen botės tjetėr. 

54. Dhe jo! Se ai (Kur’ani) ėshtė kėshillė e lartė. 

55. E kush do, kėshillohet me tė. 

56. Po ata nuk mund tė marrin mėsim prej tij, vetėm nėse All-llahu di, Ai ėshtė i denjė pėr t’iu ruajtur dhe i denjė pėr falje mėkatesh!