75.Suretu El Kijame 

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

 

1. Betohem nė ditėn e kijametit; 

2. Betohem nė shpirtin qė ėshtė shumė qortues! 

3. A mendon njeriu se nuk do t’i tubojmė eshtrat e tij? 

4. Po, do t’ia tubojmė! Duke qenė se Ne jemi tė zotėt t’ia rikrijojmė si kanė qenė edhe majat e gishtave tė tij! 

5. Por, njeriu dėshiron tė vazhdojė edhe mėtej nė mėkate. 

6. Andaj edhe pyet: “Kur ėshtė dita e kijametit?” 

7. E, kur tė merren sytė (tė parėt)? 

8. E tė zėhet hėna (errėsohet), 

9. Dhe tė bashkohet dielli e hėna. 

10. Atė ditė njeriu do tė thotė: “Nga tė iket!” 

11. Jo, nuk ka strehim! 

12. Atė ditė vetėm te Zoti yt ėshtė caku! 

13. Atė ditė njeriu do tė njihet me atė qė ēoi para dhe me atė qė la prapa. 

14. Po njeriu ėshtė dėshmitar i vetvetes. 

15. Edhe nėse i paraqet arsyetimet e veta. 

16. Ti (Muhammed) mos shqipto atė (Kur’anin) me gjuhėn tėnde pėr ta nxėnė atė me tė shpejtė! 

17. Sepse Ne e kemi pėr detyrė tubimin dhe leximin e tij! 

18. E kur ta lexojnė atė ty, ti pėrcille me tė dėgjuar leximin e tij. 

19. Dhe pastaj ėshtė obligim i yni qė ta shkoqisim atė. 

20. Jo, nuk ėshtė ashtu! Por ju jeni qė e doni tė ngutshmen (dynjanė). 

21. Dhe e lini pas shpine atė tė ardhmen (ahiretin). 

22. Atė ditė do tė ketė fytyra tė shkėlqyera (tė gėzuara). 

23. Qė Zotin e tyre e shikojnė. 

24. Atė ditė ka fytyra edhe tė vrazhda. 

25. Qė presin t’u thyhet kurrizi (tė shkatėrrohen). 

26. Jo dhe Jo! Po kur tė arrijė (shpirti) nė gropė tė fytit (tė gjoksit), 

27. Dhe thuhet (nga familja e tė afėrmit): “Kush do ta shėrojė?” 

28. Dhe ai bindet se ai po ndahet. 

29. E t’i puqet kofsha pėr kofshe (t’i vėshtirėsohet gjendja). 

30. Atė ditė vetėm te Zoti yt shkohet. 

31. E ai as nuk vėrtetoi atė qė duhej, as nuk u falė. 

32. Por pėrgėnjeshtroi dhe ktheu shpinėn. 

33. Dhe shkonte te familja e tij me fodullėk. 

34. Tė ėshtė afruar ty e keqja e t’u afroftė! (ose i mjeri ti i mjeri). 

35. Edhe nje herė t’u afrua ty e keqja; t’u afroftė! 

36. A mos mendon njeriu se do tė lihet duke mos zėnė asgjė (pa kurrfarė pėrgjegjėsie). 

37. A nuk ka qenė ai nė njė pikė ujė qė derdhet. 

38. E pastaj u bė gjak i trashė, e Ai e krijoi dhe e pėrsosi? 

39. Dhe prej tij Ai i bėri dy lloje: mashkullin dhe femrėn. 

40. A nuk ėshtė Ai (Zot) i fuqishėm qė i ngjall tė vdekurit?