78.Suretu En Nebe' 

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

 

1. Pėr ēka ata i bėjnė pyetje njėri-tjetri? 

2. Pėr lajmin e madh e tronditės. 

3. Nė tė cilin ata janė nė kundėrshti. 

4. Jo, tė mos pyesin, sepse ata do ta kuptojnė! 

5. Pėrsėri Jo, se ata do ta kuptojnė! 

6. A nuk e bėmė Ne tokėn tė pėrshtatshme (pėr jetė), 

7. Ndėrsa kodrat shtylla? 

8. Dhe Ne u krijuam juve nė ēifte. 

9. Dhe gjumin tuaj ua bėmė pėr pushim. 

10. Dhe natėn ua bėmė mbulesė (si rrobet). 

11. Ndėrsa ditėn e bėmė pėr gjallėrim. 

12. Dhe Ne kemi ndėrtuar mbi ju njė shtatėshe tė fortė. 

13. Dhe kemi vėnė ndriēuesin qė flakėron. 

14. Dhe prej reve tė shtrydhura kemi lėshuar shi tė madh. 

15. Qė me tė tė rrisim drithėra e bimė. 

16. Edhe kopshte tė dendura palė mbi palė. 

17. S’ka dyshim se dita e gjykimit ėshtė caktuar. 

18. Ështė dita qė i fryhet surit, e ju vini grupe-grupe. 

19. Dhe qielli hapet e bėhet dyer-dyer. 

20. Dhe kodrat shkulen dhe bėhen pluhur (si valė rrezesh). 

21. E Xhehennemi ėshtė nė pritė (nė pusi). 

22. Ështė vendstrehim i arrogantėve. 

23. Aty do tė mbesin pėr tėrė kohėn (pa mbarim). 

24. Aty nuk do tė shijojnė as freskim, as ndonjė pije. 

25. Pėrveē ujė tė valė e kalbėsirė. 

26. Si ndėshkim i merituar. 

27. Ata ishin qė nuk pritnin se do tė jepin llogari. 

28. Dhe argumentet Tona i pėrgėnjeshtruan mė kėmbėngulje. 

29. Ndėrsa Ne ēdo send e kemi ruajtur me shkrim tė saktė. 

30. E ju pra, vuani, se Ne nuk do t’u shtojmė tjetėr vetėm se vuajtje. 

31. S’ka dyshim se tė devotshmit kanė fitime tė mėdha. 

32. Kopshte e vreshta rrushi. 

33. Edhe vasha tė njė moshe. 

34. Edhe gota tė mbushura plot verė. 

35. Aty nuk dėgjojnė fjalė tė kota, as gėnjeshtra. 

36. Shpėrblime e dhurata tė shumta dhėnė nga Zoti yt

37. Zoti i qiejve e i tokės, dhe ēka ka ndėrmjet tyre, qė ėshtė mėshirues, tė cilit nuk kanė tė drejtė t’i bėjnė vėrejtje. 

38. Atė ditė Xibrili dhe engjėjt qėndrojnė tė rreshtuar, askush nuk flet pos atij qė e lejon Mėshiruesi, dhe i cili e thotė tė vėrtetėn. 

39. Ajo ėshtė dita e vėrtetė, e kush dėshiron le tė kthehet rrugės te Zoti i vet. 

40. Ne ua tėrhoqėm juve (idhujtarėve) vėrejtjen pėr njė dėnim tė afėrt, nė ditėn kur njeriu (besimtar) shikon se ēka i kanė sjellė duart e veta, e jobesimtari thotė: “Ah, sa mirė do tė ishte pėr mua sikur tė isha dhe"!