79.Suretu En Nazi'at 

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

 

1. Pasha ata (engjėj) qė marrin shpirtrat me rrėmbim (pėrmbytshėm)! 

2. Dhe ata qė marrin shpirtra me lehtėsim! 

3. Dhe ata qė notojnė me shpejtėsi! 

4. Dhe nxitėsit tė cilėt me shpejtėsi nė vendin e vet i ēojnė! 

5. Dhe pasha ata qė ēdo ēėshtje rregullojnė! 

6. Ditėn qė vrullshėm bėhet dridhja. 

7. Qė pas saj pason tjetra. 

8. Atė ditė zemrat janė tė tronditura. 

9. Shikimet e tyre janė tė poshtruara (frikėsuara). 

10. Ata (idhujtarėt nė dynja) thonė: “A thua do tė bėhemi pėrsėri kėshtu si jemi?” 

11. A edhe pasi tė jemi bėrė eshtra tė kalbur?” 

12. Ata thanė: “Atėherė, ai kthim do tė jetė dėshpėrues pėr ne!” 

13. Po ajo (ringjallja) nuk do tė jetė tjetėr pos njė thirrje (klithje). 

14. Dhe ja, ata mbi sipėrfaqen e tokės. 

15. A tė ka ardhur ty rrėfimi i Musait? 

16. Kur Zoti i tij e pat thirrur nė luginėn e bekuar Tuva (rrėnzė kodrės Turi Sina). 

17. Shko te faraoni se vėrtet ai e ka tepruar. 

18. Dhe thuaj: “E ke ndėr mend tė pastrohesh?” 

19. Unė tė udhėzoi te Zoti yt e ti t’ia keshė frikėn Atij! 

20. Dhe ai ia tregoi mrekullinė e madhe. 

21. Po ai e pėrgėnjeshtroi dhe e kundėrshtoi. 

22. Pastaj u kthye prapa dhe iku me tė shpejtė. 

23. I tuboi (tė gjithė tė vetėt) dhe u mbajti fjalim. 

24. E u tha: “Unė jam zoti juaj mė i lartė!” 

25. Atėherė tmerrshėm e dėnoi atė, pėr kėtė tė fundit dhe pėr atė tė parėn. 

26. Nė kėtė ndėshkim ka pėrvojė mėsimi pėr atė qė frikėsohet. 

27. A ėshtė mė i rėndė rėndė krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti atė! 

28. Ngriti kuoėn e tij dhe e pėrsosi atė. 

29. Natėn ia errėsoi e ditėn ia ndriēoi. 

30. E pastaj tokėn e sheshoi. 

31. Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj. 

32. Kurse kodrat ia pėrforcoi. 

33. Si furnizim pėr ju dhe pėr kafshėt tuaja. 

34. E kur tė vijė vala e madhe (kijameti), 

35. Atė ditė njeriu pėrkujton se ēka ka punuar. 

36. E Xhehennemi shfaqet sheshazi pėr atė qė e sheh. 

37. E pėr sa u pėrket atij qė ka tepruar. 

38. Dhe i dha pėrparėsi jetės sė kėsaj bote, 

39. Xhehennemi do tė jetė vendi i tij. 

40. E kush iu frikėsua paraqitjes para Zotit tė vet dhe ndaloi veten prej epsheve, 

41. Xhenneti ėshtė vendi i tij. 

42. Ty tė pyesin pėr kijametin: “Kur do tė ndodhė ai?!” 

43. Po, nė ēfarė gjendje je ti t’ua pėrkutosh atė? 

44. Vetėm te Zoti yt ėshtė dijenia pėr tė. 

45. Ti je vetėm qortues i atij qė ia ka frikėn Atij. 

46. Ditėn kur ta pėrjetojnė atė, atyre (idhujtarėve) do t’u duket sikur nuk kan jetuar mė tepėr se njė mbrėmje ose njė mėngjes tė saj.