82.Suretu El Infitar 

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

 

1. E kur tė ēahet qielli. 

2. Dhe kur tė shkapėrderdhen yjet. 

3. Dhe kur tė pėrzihen detet. 

4. Dhe kur tė trazohen varret. 

5. Atėbotė secili njeri e din se ēka punuar dhe ēka ka lėnė prapa! 

6. O ti njeri po ē’tė mashtroi ty kundrejt Zotit tėnd qė ėshtė bujar e i urtė? 

7. I cili tė krijoi, tė pėrsosi dhe tė drejtoi. 

8. Tė formėsoi nė formėn qė Ai dėshiroi! 

9. Jo, nuk ėshtė ashtu. Ju pėrgėnjeshtroni ditėn e pėrgjegjėsisė. 

10. Kurse ndaj jush janė pėrcjellėsit! 

11. Janė shkrues tė ndershėm te All-llahu. 

12. Ata e dinė se ēka punoni. 

13. E s’ka dyshim se tė mirėt janė nė kėnaqėsinė e pėrjetimeve (nė Xhennet). 

14. Dhe se mėkatarėt janė nė Xhehennem. 

15. Aty futen ata ditėn e gjykimit (tė cilėn nuk e besonin). 

16. Dhe nuk kanė tė larguar prej tij. 

17. E ē’tė mėsoi ty se ē’ėshtė dita e gjykimit? 

18. Pėrsėri, ē’tė mėsoi ty se ē’ėshtė dita e gjykimit? 

19. Ështė dita kur askush, askujt nuk do tė mund t’i ndihmojė asgjė; atė ditė e tėrė ēėshtja i takon vetėm All-llahut!