84.Suretu El Inshikak 

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

 

1. Kur tė pėlcet qielli. 

2. T’i bindet urdhėrit tė Zotit tė vet, ashtu si takoi. 

3. Dhe kur toka tė shtrihet nė gjerėsinė e saj. 

4. E tė nxjerr ēka ka brenda e tė ēlirohet, 

5. Dhe t’i bindet Zotit tė saj, ashtu si takoi. 

6. O ti njeri, vėrtet ti pėrpiqesh me njė pėrpjekje tė madhe qė ēon te Zoti yt, e atė (pėrpjekje) do ta gjesh. 

7. E pėrsa i pėrket atij qė libri i vet i jepet nga e djathta, 

8. Ai do tė llogaritet me njė llogari tė lehtė, 

9. Do tė kthehet te familja e vet i gėzuar. 

10. E pėrsa i pėrket atij qė libri i vet i jepet pas shpinės, 

11. Ai do t’i ndjellė vetes shkatėrrim, 

12. Dhe do tė hyjė nė zjarr tė ndezur fort. 

13. Ai ka qenė i gėzuar nė familjen e vet, 

14. Dhe ka menduar se nuk ka pėr t’u kthyer. 

15. Po, se, vėrtet Zoti i tij gjithnjė e ka parė atė. 

16. Betohem nė kuqėrrimin e horizontit pas perėndimit, 

17. Dhe nė natėn dhe ēka ajo tubon, 

18. Dhe nė hėnėn kur ajo ėshtė e plotė. 

19. Ju patjetėr do tė pėrjetoni gjendje pas gjendjeje. 

20. E, ēka kanė ata qė nuk besojnė? 

21. Dhe kur u lexohet atyre Kur’ani, nuk pėrulen (nuk bien nė sexhde)? 

22. Pėrkundrazi, ata qė nuk besuan edhe pėrgėnjeshtrojnė? 

23. E All-llahu e di mė sė miri se ēka mbajnė fshehtė ata! 

24. Lajmėroji, pra me njė dėnim tė dhembshėm. 

25. Me pėrjashtim tė atyre qė besuan e bėnė vepra tė mira, tė cilėt kanė shpėrblim tė vazhdueshėm!